Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Delphi
Delphi v příkladech
delphi_v_prikladech
13. září 2001, 00.00 | Přečtěte si recenzi knihy, která by určitě neměla chybět v knihovně Delphi programátora. Obsahuje spoustu zajímavých zdrojových kódů a především návody na tvorbu velmi hezkých grafických efektů !
Je to už docela dlouho, co jsem si koupil nějakou tu knížku o Delphi, a proto jsem se to rozhodl napravit. Knihou Delphi v příkladech, kterou vydalo nakladatelství BEN a autorem je Tomáš Holan (). Doporučená cena je 299Kč. Ve skutečnosti jsem na tuto knihu přišel celkem náhodou, když jsem se šel podívat do knihkupectví, jestli náhodou nemají jednu nejmenovanou knihu, o které jsem si právě přečetl na intervalu (jako správný člověk moderní doby bych si ji měl asi objednat přes internet, ale kamenný obchod je kamenný obchod... :) Zpět ale ke knize. Obsahově je určena především začínajícím a středně pokročilým programárům, má 208 stran a ještě je k ní CD, na kterém jsou zdrojové texty všech příkladů uvedených v knize a - co mě potěšilo - narozdíl od ostatních CD dodávaných ke knihám o programování obsahuje i přeložené programy. To znamená že nemusíte spouštět pokaždé Delphi, když si třeba jen chcete vyzkoušet, co daný program Dělá. Kniha je rozdělena na čtyři části, ke kterým se vrátím dál v textu. Každý program v knize a jeho popis vypadá následovně. Nejprve je napsán název programu, dále následuje náhled na program (někdy až zbytečně velký). Za tímto náhledem je název programu tak jak je uložen na cd, dále popis co program vlastně dělá, jak to dělá (zde je vždy krátký (nejdůležitější) úryvek kódu), někdy následuje poznámka a většinou také vysvětlení. Programy jsou krátké a pochopitelné, většinou se jeden program vejde na jednu stránku knihy.Nyní se vrátím k obsahu knihy a ve stručnosti popíšu pár programů, ať vidíte, co můžete od knihy čekat.
Zaprvé je zde část nazvaná úvod. Najdete v ní programy pro začátečníky, od programu který vůbec nic nedělá, přes komponenty, události, jednoduchou kalkulačku, ošetření chyb, textový editor, dialogy, hodiny, měření času až k obsluze kláves a časovači. Jak jsem již napsal, všechny programy jsou velice jednoduché, což je bude začátečníkům určitě hodit.
Druhá část knihy se zabývá grafikou, a zde můžete také hledat důvod, proč jsem si zmiňovanou knihu zakoupil. Na začátku se seznámíte s tím, jak nakreslit úplně normální čáru na canvas, následuje graf funkce sinus, a to ve čtyřech podobách, s různě nastaveným perem. Dále tu jsou třikrát Lissajousovy obrazce, a po nich hned kreslení tabulky barev. Nejprve jednoduché, od modré do zelené, poté následuje i výber ze tří přechodů. Dozvíte se také, jak na styly pera a inverzní kreslení. Od této chvíle následují opravdu hezké příklady, proto si neodpustím alespoň u některých náhled (všechny náhledy jsou i s popisem na konci článku). Hned první na řadě je kopírování obrázku, dále následuje jednoduchá skládačka. V ní se nejprve otevře obrázek, poté se rozdělí na určitý počet dílů a vy tyto části můžete posouvat po ploše formuláře a skládat puzzle. Samozřejmě se tyto části zarovnávají na neviditelnou mřížku. U skládačky ještě zůstaneme, následuje totiž její drobné vylepšení a potom známá hra 15. V ní naopak přesouváte "díru" pomocí šipek. Následují okázky práce s písmem, nejprve jednoduché kreslení, dále hezký reliéf a nakonec skloněné písmo. Práce s pixely je další věc která vás čeká. Na začátek rozložení obrázku na barevné složky, dále převod na šedou, černobílí obrázek, inverze barev, nastavení kontrastu, reliéf, zajímavé třídění, průměrné barvy, průměrný obrázek, zvětšenina, deformace a lupa. Tím samozřejmě tato kapitola nekončí, příkladů je mnohem víc. Popis práce s grafikou je určitě dobrý důvod, proč si knihu koupit :)
Ale je tu však ještě třetí kapitola. O ní se zmíním jen stručně - jedná se o úvod do databází. Nejprve jednoduché databáze, vyhledávání, třídění, atd... Dále SQL dotazy. Čtvrtá kapitola je spjata s částí třetí - jedná se o tvorbu trochu složitějšího programu, a to evidenci knihovny.
A tím kniha končí, stejně jako dnešní článek. Co říci závěrem ? Určitě knihu všem doporučuji, především kvůli práci s grafikou, která se opravdu obsáhlá a hezká.
Nakonec připojím ještě pár náhledů na programy:
Tabulka barev 2
Barevné složky
Převod na šedou
Černobílý obrázek
Kontrast
Třídění
Průměrné barvy
Deformace
-
25. listopadu 2012
-
30. srpna 2002
-
10. října 2002
-
4. listopadu 2002
-
12. září 2002
-
25. listopadu 2012
-
28. července 1998
-
31. července 1998
-
28. srpna 1998
-
6. prosince 2000
-
27. prosince 2007
-
4. května 2007