Reportáž z Mistrovství ČR v programování - Builder.cz - Informacni server o programovani

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Delphi

Reportáž z Mistrovství ČR v programování

13. června 2001, 00.00 | Ve dnech 1.-3. června 2001 se v Hradci Králové konalo
Mistrovství ČR v programování. Jako jeden z účastníků jsem se rozhodl napsat o této akci reportáž...

Ve dnech 1.-3. června 2001 se v Hradci Králové konalo Mistrovství ČR v programování. Je to jedna z nejprestižnějších programátorských soutěží u nás a pořádá ji Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy společně s Institutem dětí a mládeže MŠMT a Stanicí techniků Vyšehrad. Jelikož jsem měl možnost "být při tom" jako jeden z účastníků, rozhodl jsem se o celé akci napsat reportáž.

Nutno dodat, že podobné programátorské soutěže jsem se zúčastnil podruhé v životě. První soutěží byl loňský ročník mezinárodní soutěže ICP (International Competition in Programming), jejíž finále se konalo loni v říjnu na Invexu. Místy se nejspíš nevyhnu srovnání obou dvou soutěží. Teď už se ale budu věnovat Mistrovství ČR.

Asi bych měl vysvětlit systém, jakým soutěž probíhá. Soutěží se ve dvou kategoriích - starší žáci (odpovídá přibližně 2. stupni ZŠ) a mládež (středoškoláci). Začíná se okresními koly, která pořádají jednotlivé Domy dětí a mládeže (dále DDM) v příslušných okresních městech. Soutěžící dostanou několik úloh, které pak musí v daném čase (řádově několik hodin) vyřešit. Vítězové postupují do kol krajských, kde jsou ve všech krajích zadávány stejné úlohy. Díky tomu je možné sestavit celkové pořadí v republice a 20 nejlepších řešitelů pak postupuje do finále - o kterém hodlám psát především.

Den první

První den se konal příjezd a prezence. V propozicích soutěže bylo uvedeno, že odjezd do Hradce zajišťují organizátoři oblastních kol, ale alespoň v ústeckém kraji se neorganizovalo nic, tudíž jsem se na místo určení musel dopravit s pomocí rodičů autem.

Sraz byl v místním DDM, kde se konala od 16:00 i prezence. Zde byl patrný mírný chaos v organizaci, protože nováčkům v soutěži (např. mě:-) se nikdo nenamáhal vysvětlit, kam se máme jít zapsat, vyvstaly i menší problémy s cestovným, ale nakonec se vše zdárně vyřešilo a dorazili jsme na ubytovnu. Ubytování a stravování na místní škole (jménem SPŠ a SOU - zkratku si vyluštěte sami :-) bylo v pořádku, po této stránce nelze pořadatelům nic vytknout.

Večer se konalo slavnostní zahájení soutěže. Na něm se představili organizátoři a porota s Jiřím Olmerem v čele. Zahájení se postupně zvrtlo v show jednotlivých členů poroty, myšleno ovšem v kladném slova smyslu - všichni celý podnik brali celkem s humorem a tak vznikla docela pohodová atmosféra, která jakoby tvořila protiklad k trochu nervóznímu počátku.

Večer bylo osobní volno, které většina z přítomných využila k prohlídce města, popřípadě návštěvě různých podniků (já - toho času po maturitním večírku - jsem tentokrát raději zůstal stranou).

Den druhý

Hlavní náplní druhého dne byla vlastní soutěž. Hned po snídani jsme byli odvedeni k počítačům (nacházely se asi na třech různých místech, takže jsme byli rozděleni). Já jako Delphista jsem byl "delegován" na Střední školu aplikované kybernetiky. Trochu jsem se obával, k jakým strojům budeme posazeni (po zkušenosti z ICP, kde to byla snad 486 s 14" monitorem a 16 MB RAM), ale obavy se ukázaly jako liché - slušně rychlé Pentium se 128 MB RAM a 19" monitorem snad stačilo každému.

Zadání soutěžní úlohy najdete tady. Na naprogramování jsme měli 4 hodiny, což bylo asi tak akorát. Vůbec, celá úloha se mi zdála na zhruba odpovídající úrovni obtížnosti pro tuto soutěž - tzn. nevyřešili ji zdaleka všichni, ale zase to nebylo tak, že ji nedokončil nikdo (jako na ICP).

Body 1-6 byly (alespoň pro mě) vcelku jednoduchou záležitostí, ale i tak jsem na jejich naprogramování spotřeboval zhruba polovinu času. Pro body 7-9 pak bylo nutné vymyslet nějakou strategii hry počítače. První myšlenku - backtracking (čili postupné procházení všech možností) - jsem velice rychle zavrhl. Nakonec jsem dal dohromady algoritmus s touto charakteristikou:

  1. Nejprve se pokusil uzavřít nějaký čtverec se třemi už přiloženými zápalkami.
  2. Pokud takový nenašel, zkusil do některého čtverce, který měl obsazenou jen jednu hranu, přidat druhou zápalku. Pokud by byl soupeř dostatečně zmatený, přiložil by třetí zápalku, a počítač by v dalším tahu čtverec uzavřel (použitím kroku 1.).
  3. Když algoritmus neuspěl s žádným z předchozích bodů, položil zápalku náhodně.

Jak tedy vidíte, žádná genialita se v mém algoritmu neskrývala. Na nic lepšího jsem za dobu vyhrazenou pro soutěž prostě nepřišel, natož abych to naprogramoval. Pokud by náhodou měli nějaký zajímavý nápad čtenáři, nechť ho napíší do diskuze pod článkem.

Po skončení soutěže byl oběd a poté se konala společná návštěva aquacentra. Zde se opět projevila největší slabina soutěže - organizace. Soutěžící totiž neměli vstup rezervovaný (aquacentrum prý rezervace nepřijímá) a tak jsme museli vystát více než hodinovou frontu. Tohle by se podle mě stávat nemělo. N druhou stranu bylo aquacentrum aspoň příjemným vydechnutím po čtyřhodinovém programovacím maratónu.

Večer byly vyvěšeny výsledky - pro starší žáky i pro mládež - spolu s podrobným hodnocením (opět pro žáky a mládež zvlášť). Nedá mi to se trochu nepochlubit, že jsem ve své kategorii skončil čtvrtý, což je pro mě osobně docela úspěch.

V hodnocení mě zarazila kategorie velké čuňárny (ve výsledcích ji najdete pod "politicky korektním" názvem velmi nevhodné postupy, ale v interní verzi výsledkové listiny byla opravdu nazvána takto}, zvlášť pak tím, že jsem v ní měl jako jediný -2 body. Jirka Kosek z poroty mi to sice pak vysvětlil (bylo to za nevhodný způsob výběru náhodné pozice zápalky ve 3. bodu mého algoritmu hry počítače), ale stejně...

Půl hodiny po vyhlášení se mohly podávat protesty, čehož využili jeden nebo dva lidé. Po zbytek večera bylo opět volno, čehož část účastníků (a hlavně porotců) využila k návštěvě letního kina.

Propocení soutěžící při soutěži Chvíle napětí při předávání cen
Propocení soutěžící při soutěži Chvíle napětí při předávání cen
Třetí den

Poslední den byl z celého víkendu svou náplní nejstručnější. Konalo se oficiální předávání cen, kde bylo konstatováno, že od Borlandu to letos bude po stránce výher chudší. Důvod? Tradiční výhrou jsou Delphi, jenže verze 5 je už teď jako výhra trochu zastaralá (rozuměj: skoro všichni soutěžící ji už mají), a Delphi 6 ještě nevyšly. Takže bohužel, až příště...

Po ukončení se všichni účastníci rozprchli na vlak či autobus a odjížděli domů.

Závěr

Kdybych měl shrnout celou akci do jednoho odstavce, tak bych asi řekl, že po stránce programování byla jednoznačně vydařená, ale po stránce organizační to malinko skřípalo. Celkově je ale vše jednoznačně "v plusu", takže kdyby mě neomezoval věk (soutěž je do 19 let), za rok bych se pokusil zúčastnit zas.

Oficiální stránky soutěže: http://www.stv.cz/pgm_cr/index.html

Spousta fotek: http://www.stv.cz/pgm_cr/mcr2001f.html

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Delphi  

 » Rubriky  » Windows  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: