RX Library - Builder.cz - Informacni server o programovani

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Komponenty

RX Library

12. dubna 2001, 00.00 | Dnes si představíme RX Library, což je jedna ze známých kolekcí komponent pro Delphi. Obsahuje více než 60 rozmanitých komponent, řadu užitečných unit a několik vylepšení Delphi IDE.

RX Library je jednou ze známých kolekcí komponent pro Delphi. Její autoři jsou tři ruští programátoři Fedor Kozhevnikov, Igor Pavluk a Sergej Korolev. Nevím, jaké zkušenosti mají s Rusy čtenáři, ale soudě podle RX Library, programování jim rozhodně jde.

Co tedy v kolekci najdete? Více než 60 rozmanitých komponent, které jsou rozdělené do tří záložek: RX Controls, RX Tools a RX DBAware. Ty si teď podrobněji probereme; příklady použití většiny komponent najdete v ukázkových programech dodávaných s RX Library:

RX Controls

RX Controls

Na této záložce se nacházejí vizuální komponenty kolekce. Vesměs jde o vylepšení komponent dodávaných k Delphi.

První skupinou jsou různé variace na ComboBox. Umožňují místo obvyklé šipky vedle editačního pole umístit libovolnou bitmapu (ComboEdit) a nebo rovnou po kliknutí otevřít dialog pro vybrání souboru (FilenameEdit), adresáře (DirectoryEdit) či datum (DateEdit). Jinými možnostmi jsou FontComboBox a ColorComboBox - co dělají, je snad jasné již z jejich názvu.

Dalšími komponentami jsou editační pole pro zadávání měny (CurrencyEdit), seznam zobrazující i vodorovnou lištu (TextListBox), Label s možností stínování textu (RxLabel) či obdoba Slideru s nastavitelnou bitmapou "táhla" (RxSlider). Nedá se pominout ani RxSplitter (užitečný pro starší verze Delphi), vylepšený RxRichEdit (s podporou OLE!) a RxDrawGrid a dvě komponenty na zobrazování animovaných obrázků (AnimatedImage a RxGIFAnimator).

Uvedený výpis není samozřejmě úplný, ale ostatní komponenty na této záložce jsou spíše taková "pimprlátka".

RX Tools

RX Tools

Komponenty v záložce RX Tools vesměs zapouzdřují různá volání Win32 API či VCL a umožňují jejich snadnější obsluhu. Typickými představiteli jsou AppEvents (umožňující práci s vlastnostmi objektu TApplication), RxTimerList (možnost více timerů technicky obsluhovaných pomocí jednoho), RxTrayIcon (umístění ikony programu do lišty vedle hodin), RxFolderMonitor (monitoruje změny obsahu složky) nebo RxWindowHook.

Další skupinkou jsou komponenty pro ukládání pozice formuláře (FromPlacement, FormStorage) a různé dialogy (DualListDialog a RxLoginDialog).

Pár komponent se projevuje i vizuálně na vzhledu aplikace - myslím, že názvy jako SpeedBar, ClipboardViewer, RxCalculator, RxMainMenu, RxPopupMenu a RxGradiantCaption mluví samy za sebe.

Opět platí, že jsem nevyjmenoval všechno - komponent je opravdu dost.

RX DBAware

RX DBAware

Jelikož databáze v Delphi neprogramuji, nedokážu tuto část RX Libary náležitě ocenit. V podstatě obsahuje vylepšené verze některých komponent ze standardní záložky Data Access (RxQuery, MemoryTable apod.) a také vylepšené ovládací prvky (analogie těch ze záložky Data Controls - RxDBGrid, DBDateEdit, RxDBComboBox, RxDBRichEdit a další). Jak jsem ale zmínil - databáze opravdu nejsou můj obor, takže prosím omluvte absenci podrobnějšího popisu.

Další vlastnosti

Kromě komponent vylepší RX Library i IDE Delphi. Například v dialogu pro vkládání obrázků (na různá tlačítka, do ImageListu apod.) přibudou tlačítka pro práci se schránkou, jde psát i víceřádkové tooltipy (vlastnost Hint).

Do IDE se také přidá nový resource manager (dostupný pře menu View|Project Resources respektive Project|Resources ve vyšších verzích Delphi a C++ Builderu). Hodí se i "podpůrné" unity pro práci s obrázky, soubory, databázemi, řetězci apod.

Závěr

Celá sada komponent je šířena zdarma i se zdrojovým kódem, takže úpravám je otevřená. Vše funguje v Borland Delphi verze 1 až 5 a Borland C++ Builderu verzí 1, 3 a 4. Na kompatibilitu se tedy nemůžete rozhodně stěžovat. V readme je i dost podrobný popis instalace pro všechna uvedená prostředí, takže se určitě neztratíte.

Dle mého skromného názoru určitě sada stojí za vyzkoušení a zajisté v ní najdete nějakou komponentu, kterou ve svých aplikacích upotřebíte.

No a na úplný konec pár odkazů (bez nich by asi článek poněkud postrádal smysl :-)

Hlavní stránky projektu: www.rxlib.com

Stáhnout: http://members.xoom.com/RXLib/HTML/FILES/RXLIB275.ZIP

Help soubor: http://members.xoom.com/Stargate3000/zips/rxhelphtml.zip

Mimochodem, pro RX Library existuje i česká verze resource souborů. Bohužel, odkaz na ně na stránkách www.rxlib.com mi nějak nefungoval, ale třeba budete úspěšnější.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Komponenty  

 » Rubriky  » C/C++  

 » Rubriky  » Delphi  

 » Rubriky  » Windows  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: