Český redakční systém phpRS verze 1.3.0 - Builder.cz - Informacni server o programovani

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



PHP

Český redakční systém phpRS verze 1.3.0

17. října 2001, 00.00 | Představení českého Open Source projektu redakčního systému, tak jak nám jej zaslal jeden ze čtenářů - zároveň autor celého projektu.

Vážení čtenáři www.builder.cz, rád bych vám představil svůj vlastní redakční systém phpRS, který je založen na MySQL databázovém serveru a PHP skriptovacím jazyce a je šířen jako bezplatný software pod záštitou GNU veřejné licence.

Jelikož se již jedná o poměrně rozsáhlý projekt a samotný výpis zdrojových kódů by sám o sobě zabral několik desítek standardně dlouhých článků, pokusím se jít na celou věc trochu od lesa a raději vás seznámím se základními principy fungování této aplikace, než-li bych vás unavoval téměř nekonečnými výpisy "zdrojáků" (- Doufám, že snad nemusím připomínat, že zvědavosti a aktivitě se meze rozhodně nekladou a všichni zdrojových kódů chtivý zájemci mohou navštívit domovské stránky tohoto projektu - www.supersvet.cz/phprs/ nebo stránky internetového časopisu Super Svět - www.supersvet.cz, na jehož stránkách se dočtete o všech novinkách ve světě redakčního systému phpRS).

Ale nyní již konečně k samotnému systému a jeho základním funkcím:

Jak a proč to všechno začalo?

Pokud si dobře vzpomínám, tak jsem si s touto myšlenkou - tedy založit si svůj vlastní otevřený softwarový projekt, za účelem vývoje redakčního systému - pohrával již od samotné počátku mé internetové kariéry, avšak k její skutečné realizaci jsem přistoupil teprve 25. června 2001, kdy jsem poprvé uvolni volně ke stažení svou první verzi redakčního systému phpRS číslo 1.0.5. - Za hlavní důvody, které mě k této činnosti vůbec vedly, lze označit:

  • vlastní požadavek na provozování nějakého redakčního systému, který by pokud možno 100 % splňoval mé osobní požadavky na tento systém,
  • notné programátorské nadšení,
  • a v neposlední řadě také setkání s několika málo jinými redakčními systému, které mi buďto připadaly příliš složité nebo naopak málo funkční.

Základní funkce phpRS verze 1.3.0

  • inteligentní správa uživatelů, která umožňuje rozlišovat mezi administrátorem phpRS systému a autory článků, kteří mají na rozdíl od administrátora omezená práva,
  • komplexní článkový management včetně možnosti zadání data vydání článku a komentářového systému, jenž umožňuje, čtenářům reagovat na vydané články,
  • definice a správa informačních bloků,
  • správa tématických rubrik včetně možnosti zadání zástupné ikony,
  • download management, který umožňuje zpřístupnění souborů na vašem informačním webu a sledování jejich statistiky,
  • anketní systém,
  • speciální funkce "stránkový alias", která umožňuje na vašem webu zobrazit jakýkoliv textový soubor, přičemž takto vygenerovaná stránka automaticky přebírá standardní layout všech ostatních stránek redakčního systému phpRS,
  • jednoduchý statistický modul,
  • obslužný modul pro úpravu speciální publikační sekce označené jako "weblinks" (slouží k rychlé a efektivní publikaci odkazů na články na jiných webech),
  • personalizační systém (umožňuje například každému čtenářovi vytvořit si své vlastní soukromé navigační menu, které se následně stává interní součástí levého informačního sloupce),
  • komplexní vyhledávací systém včetně možnosti vyhledávání v tzv. databázi "klíčových slov", která umožňuje vysoce efektivní způsob vyhledávání ve všech uveřejněných článcích.

Základní filosofie redakčního systému phpRS

Základní filosofií redakčního systému phpRS je: "jednoduchost a výkonnost", přičemž se nejedná pouze o nějaké moto, ale striktní požadavek, kterým se řídí vývoj celého redakčního systému phpRS.

Výhody a nevýhody phpRS

Jak jsem již výše naznačil, celý redakční systém phpRS je založen na jednoduchosti a výkonnosti, v čemž také spatřuji jednu z jeho hlavních výhod oproti ostatním redakčním systémům, které jsou volně vyvíjeny a šířeny na základě GNU GPL licence. Další výhodou, alespoň pro česky mluvící populaci, je jeho 100 % česká "podpora" (support) a český vývojový tým. Poslední výhodou, která je však společná pro všechny GNU aplikace, je jeho finanční nenáročnost, což může mnohým začínajícím serverům značně ulehčit jejich startovní pozici.

Co se týče nevýhod redakčního systému phpRS, tak lze asi mluvit o jeho prozatímní jednojazyčnosti - tedy phpRS je v současné době vyvíjen pouze v české verzi - a absenci některých doplňkových služeb, které jsou v různých kombinacích k dosažení u již déle existujících systémů (- zde mám např. na mysli propracované reklamní managery, atd.).

Budoucnost ...

Předpokládám, že v blízké budoucnosti bude redakční systém phpRS opět rozšířen o několik málo nových funkcí, mezi které budou např. patřit i "Reklamní management" a "Diskusní fóra".

Přeji příjemný den ...

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: