Co s RS? - Builder.cz - Informacni server o programovani

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



PHP

Co s RS?

redakcni system

14. března 2002, 00.00 | Malé ohlédnutí za seriálem o Redakčním systému: Jistě si chcete někam umístit svůj Redakční systém. Dnes si řekneme o uskalích, která nás mohou potkat.

Dokončili jsme seriál o redakčním systému. Možná, že něco napadne vás, možná mě a nalezneme zde další pokračování. Byl jsem upozorněn, že tak jak je fulltext postaven, nebude příliš rychlý a nebude zvládat velký nápor článků. Je to pravda. Vše, co jsem zde popisoval není stavěno na velkou zátěž. Tím se myslí několik tisíc článků. Hlavní požadavek byl co nejméně používat databázi. Říkáte si z jakého důvodu, když je to moderní systém pro správu dat. Jednoduchá odpověď. Byl to projekt pro začínající programátory. Pokud budete chtít mít na internetu vlastní zpravodajský server, asi se vám nebude chtít platit za pronájem prostoru a databáze. Proto jsou tady freewebové servery, kde databázi a podporu PHP scriptů dostanete zdarma. A právě proto, že je to zdarma, není to s prostorem v databázi žádná sláva. K užívání dostanete pár MB. Asi víte, že databáze je normální soubor na disku. Normální zde není trochu na místě. Pokud se totiž podíváte v MySQL na nějaký MYD soubor pomocí jakéhokoliv textového editoru, Notepad a podobně, zjistíte, že je tam jakási změť zdánlivě neuspořádaných znaků. Při troše dobré vůle a trpělivosti se tam dají rozeznat vložená data. Z toho je patrné, že zaplnit řekněme 5 MB články nebude nic složitého. Nesmíme zapomenout na to, že tam máme fora a tabulku s uživateli, což dále zmenšuje prostor pro články. Máme však několik řešení:
  1. Propojit několik databází
  2. Zaplatit si dostatečně velký prostor
  3. Vygenerovat články někam, kde máme dost místa
První možnost by asi napadla každého a byla by i poměrně efektivní. Bohužel stejný nápad měli i někteří správci těchto freewebových serverů a tak propojování databází zakázali. Samozřejmě, že to jde dělat i za jejich zády, ale co se stane, když na to příjdou si asi dokážete domyslet. A nebyla by to škoda o všechny ty články přijít?

Druhá možnost je legální, ale poměrně drahá. Firmy nabízející prostor na webu se sice předhánějí v levnější nabídce, ale měsíčně zaplatíte 1000 kč a to si nemůžete moc vyskakovat. Ten, kdo má možnost si pronajímat prostor, si určitě nechá vytvořit systém přesně na míru a nebude používat tento "freeware". Takže zbývá třetí možnost.

O této možnosti je zde celá moje část seriálu. Kde se ten prostor nachází? Myslel jsem tím to, co dostanete k databázi. No, spíše dostáváte databázi k tomuto prostoru, než prostor k databázi. Tento prostor je pro HTML soubory, ale v našem případě by zde byly pouze PHP scripty, obrázky a vygenerované soubory.

S tímto "placem" je to již lepší, neboť velikost může dosahovat klidně i 30 nebo 40 MB. Oproti těm 3 či 4 MB v databázi je to pohádka. Vtěsná se nám sem desetkrát více "věcí". Samozřejmě si musíme odpočítat místo, které zaberou obrázky.

Neříkám, že mnou vyjmenovaná řešení jsou všechna. Je možné, že někdo poskytuje zdarma dostatečně velký databázový prostor, ale já o něm nevím. Když na někoho takového přijdete, dejte mi vědět. Když už jsme u prostoru pro vygenerované články, napadají mě společnosti, které na internetu poskytují zdarma prostor. Pokud vím, tak některé americké servery vám dají snad až 1 GB. Většina těchto serverů ale pro přenos dat využívá SSL (Secure Socket Layer). Používat ho sice v PHP lze, ale mohou se vyskytnout jisté problémy. Ale to je na jiné, delší povídání.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » PHP  

 » Rubriky  » Web  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: