PHP-GTK 3. - Užitečné utility - Builder.cz - Informacni server o programovani

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



PHP

PHP-GTK 3. - Užitečné utility

12. června 2001, 00.00 | Pokud chcete vytvářet aplikace pomocí PHP-GTK, jistě vám přijde vhod několik tipů na pomocné utility. Ukážeme si jak vytvořit spustitelný .exe soubor a jak pracovat s češtinou..

Ještě než se pustíme do vytváření aplikací, představím vám dvě velmi užitečné utilitky.

PHPCompiler

Určitě vás napadlo, že koncového uživatele nepřesvědčíte, aby aplikace spouštěl příkazem php.exe něco.php, a mohl by se nebezpečně hrabat ve zdrojovém kódu.

Nuže, právě pro vás je zde PHPCompiler. Tento prográmek vám umožní udělat ze skriptů spustitelné exe soubory. Jedno malé upozornění: verze 0.0.2 má záhadné omezení na délku skriptů - skripty přibližně do velikosti 10kB zkompiluje dobře, větší už ne.

PHPCompiler

Hned si to zkusíme, ne? Spusťte compiler.exe a ve Script to compile vyberte svůj skript (např. list.php, který jste dostali v základním balení PHP-GTK). Vyberte si také Destination path, čili cílový spustitelný soubor. Poté již zvolte Compile. První otázka se týká onoho odpudivého dosového okna, které se otevírá při spouštění aplikace. Zvolíte-li Ano, okno se bude otevírat. Pokud však zvolíte Ne, bude se otevírat jen samotná aplikace a dosové okno ne. Následně se Compiler optá, zda má do adresáře s exe souborem zkopírovat i důležitou knihovnu php4ts.dll.

Ke spouštění takto vytvořené aplikace jsou potřebné všechny knihovny, které jsem vypsal v minulém díle. Je jedno, zda budou přímo v adresáři s aplikací, nebo v jiném přístupném adresáři (např. \windows\system).

Diakritika a Unicode UTF-8

GTK+ používá k zobrazení diakritiky kódování Unicode UTF-8. Je tedy naprosto jasné, že pokud chcete používat diakritiku, musíte ji buď psát přímo v UTF-8 nebo nějak převést. PHP sice podporuje velmi výkonný GNU Recode, ale ten není dostupný pod Windows. Musíme si tedy pomoci sami...

Jelikož jsem nenašel funkci, která by fungovala pod Linuxem i Windows a podporovala kódování ISO8859-2 a Windows1250, napsal jsem jednoduchou převodní funkci. Stáhnout si ji můžete zde. Použití je naprosto jednoduché - na začátku programu uvedete include("code.php");. Poté můžete používat naprosto svobodně funkce to_utf8($retezec) (převod z běžného kódování na UTF-8) a from_utf8($retezec) (převod z UTF-8 na běžné kódování).

Standardně funkce pracují s kódováním ISO8859-2. Pokud chcete používat kódování Windows1250, uveďte za $retezec jako druhý parametr "win1250".

//příklady použití
$retezec=to_utf8($retezec); //převede řetězec z kódování ISO8859-2 do UTF-8
$retezec=to_utf8($retezec,"win1250"); //převede řetězec z kódování Windows1250 do UTF-8
$retezec=from_utf8($retezec); //převede řetězec z kódování UTF-8 do ISO8859-2
$retezec=from_utf8($retezec,"win1250"); //převede řetězec z kódování UTF-8 do Windows1250

To by bylo pro dnešek vše a příště už začneme vytvářet aplikace.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » PHP  

 » Rubriky  » Web  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: