Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
PHP
Šetříme si prstíky
6. listopadu 2000, 00.00 | Praktický tip pro psaní PHP skriptů. Používáte vhodně include? A raději MySQL_Query() nebo MySQL_DB_Query()? Že nevíte v čem je rozdíl?
Již mnohokrát jsem se setkal s PHP skripty, které byly psány nešikovně - pokud by skript změnil server a přístupové údaje k databázi, musel by být takovýto skript téměř celý přepsán. Zde Vám uvedu příklad, jak udělat vše jednodušeji tak aby při případné změně stačilo údaje přepsat jen na jednom místě.
Předem chci upozornit že článek předpokládá alespoň základní znalost PHP skriptování ve spolupráci s databází. Příklady budou počítat s nejpoužívanějším databázovým serverem MySQL, ale obecný postup platí i pro všechny ostatní databáze včetně ODBC spojení.
Nejprve si upřesníme jaké údaje potřebujeme ke spojení s databází. Jsou to: uživatelské jméno, uživatelské heslo, server na kterém databáze běží (nejčastěji localhost) a případně ještě název vaší databáze. Na základě těchto informací si napíšeme jednoduchý PHP skript:
<? $se = "localhost"; // MySQL server $uz = "user_name"; // Uživatelské jméno $he = "user_pass"; // Uživatelské heslo $da = "databaze"; // Jméno databáze ?>
Tento skript pak uložíme na disk s názvem třeba pristup.php. A budeme jej později vkládat do hlavního skriptu funkcí Require("./pristup.php");.
Mnoho programátorů používá pro předávání dotazů databázi funkce MySQL_DB_Query(), který je ale pro většinu zbytečný, protože převážná většina skriptů běží na hostovaném webovém prostoru, kde (až na vyjímky) máte k dispozici pouze jednu databázi. Proto použijeme kombinaci dvou PHP funkcí: MySQL_Select_DB() a MySQL_Query(). První funkce způsobí, že funkce druhá bude veškeré dotazy směřovat do databáze, která byla vybrána funkcí první. Skript pro spojení s databází bude vypadat asi takto:
<? Require("./pristup.php"); @$s = MySQL_Connect($se,$uz,$he); If(!$s) Break; @$d = MySQL_Select_DB($da); If(!$d) Break; @v = MySQL_Query("SELECT * FROM tabulka"); If(!$v) Break; ... atd ... ?>
Pokud chcete mít ještě méně práce, můžete si do skriptu pristup.php vložit další proměnné s názvy konkrétních tabulek a ty pak dosazovat do samotných SQL dotazů.
Pokud skripty ladíte doma na lokálním serveru a pak je přemisťujete na internet, popřípadě hostující server měníte, stačí změnit pouze údaje ve skriptu pristup.php. Což je pohodlnější způsob než měnit údaje ručně v hlavním skriptu (skriptech) a ušetří Vám nejenom čas, ale určitě i nervy...
-
25. listopadu 2012
-
30. srpna 2002
-
10. října 2002
-
4. listopadu 2002
-
12. září 2002
-
25. listopadu 2012
-
28. července 1998
-
31. července 1998
-
28. srpna 1998
-
6. prosince 2000
-
27. prosince 2007
-
4. května 2007