XML aneb nový formát pro nové tisíciletí - Builder.cz - Informacni server o programovani

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Web

XML aneb nový formát pro nové tisíciletí

17. ledna 2001, 00.00 | První díl seriálu o XML. Dnes si povíme co že to XML je, na co se používá a jaká je historie vzniku.

V prvním díle seriálu o XML vám popíšu stručně jeho historii a okolnosti, které vedly k jeho vzniku. Závěrem se také zmíním o možnostech jeho využití.

Co předcházelo vzniku XML? Odpověď je jednoduchá, potřeba rychlé a jednoduché komunikace a komunikace není nic jiného než výměna informací. O komunikaci a uchovávání dat šlo především firmám a vědeckým institucím, které si potřebovali vyměňovat data mezi sebou a k tomu nemohly používat nějaký proprietální datový formát. A tak se začal vyvíjet asi první značkovací jazyk nazvaný GML (Generalized Markup Language), který používalo IBM pro uchovávání právních dat. Tento jazyk se osvědčil a na jeho základě začala standardizační organizace ANSI v 80. letech vyvíjet jazyk, který by umožňoval definici vlastních značkovacích jazyků. Bylo zde však také združení GCA (Graphics Communications Asociation), které již dříve vyvinulo jazyk GenCode, jež se používal v mnoha zařízeních. Cílem obou projektů však bylo jediné, vytvořit standard pro výměnu dat, a proto se obě společnosti spojili a vznikl jazyk SGML (Standard Generalized Markup Language), který byl definován v roce 1986.

Jazyk SGML byl velice komplexní a umožňoval to co si všichni přáli, definici vlatních jazyků. Ale jeho komplexnost bránila všeobecnému rozšíření a jeho implementace byla velmi nákladná.

Nebojte se, už se blížíme k samotnému XML, ale čeká nás ještě jeden krok, který je hodně důležitý. Na scénu vstupuje jazyk definovaný právě v SGML a který určitě každý zná, je to známé HTML(Hypertext Markup Language)a nečekaně si u všech získává velkou oblibu pro svou jednoduchost, jenž se nedá srovnat se složitostí SGML. Jazyk HTML našel uplatnění především na Internetu, kde se stal standardem a je používán do dnes a ještě hodně dlouho používán bude. Zeptáte se proč tedy vyvíjet nový datový formát, když je tu známé a jednoduché HTML? Jsou zde dva důvody :

1. HTML obsahuje značky (tagy), které umožňují používat jazyk dvojím způsobem a to pro účely logického uspořádání dokumentu a pro prezentaci dokumentu. Primárním účelem těchto značek bylo však pouze logické uspořádání, ale v poslední době se rozmohl nešvar používat tyto tagy pouze pro prezentaci dokumentu a logika ustoupila do pozadí. Tento nešvar způsobuje velký chaos a nepřehlednost. Jistě se vám mnohokrát stalo, že jste ve svém vyhledávači zadali klíčové slovo, jako odpověď vyjela spousta nalezených stránek, ale ani na jedné jste nenašli to co jste hledali. A právě tohle je způsobeno nesprávným používáním značek HTML.

2. Další nevýhodou HTML je pevně stanovená skupina značek, se kterou můžete pracovat. A k tomu ještě tyto značky nic neříkají o datech, jenž jsou mezi nimi uložena.

A je zde znovu stejný problém, hledá se datový formát, který by byl jednoduchý a nezneužitelný k jiným účelům, než k logickému uspořádání dokumentu a popisu dat v něm uložených. HTML tyto podmínky nesplňuje, SGML sice ano, ale o jeho složitosti jsem se již zmínil.

Čas však ukázal, že při používání SGML v praxi se využívá stejně jen část jeho schopností a zbytek je nevyužit. Takže se tato nejpoužívanější skupina možností vybrala a vznikl nový jazyk, jehož cílem je provázet nás na cestě třetím tisíciletím. Tušíte správně, je to XML (eXtensible Markup Language). Jedná se vlastně o podmnožinu SGML, která si zachovává možnost definování vlastních DTD(definic typu dokumentu)a tedy i vlastních značek.

A ještě něco málo o využití XML. Velkou výhodou XML je, že přímo informuje o významu a druhu dat v něm uložených a že neobsahuje žádné prezentační značky, ale popisuje pouze logickou strukturu dokumentu, to však neznamená, že se dokument XML nedá formátovat. Pro formátování však slouží samostatné prezentační jazyky, ale o těch si povíme v dalších dílech seriálu. Z výhod, které jsem vám vyjmenoval plyne, že se XML využije především pro uchovávání a výměnu dat, ale také se dá využít pro tvorbu "inteligentních" webových stránek a elektronických dokumentů. Velkou oblibu si také XML získává tím, že se data v něm uložená dají lehce konvertovat do jiných formátů a bezproblémově se dají využít i v databázích. Možností využití tohoto formátu je velice mnoho a je pouze na vás k čemu jej budete využívat vy. Ale jedno je jisté XML je datový formát 3. tísíciletí.

Na shledanou u dalšího dílu o XML.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Web  

 » Rubriky  » HTML  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: