PHP část I. - Úvod do jazyka - Builder.cz - Informacni server o programovani

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



PHP

PHP část I. - Úvod do jazyka

9. května 2000, 00.00 | PHP od úplného začátku. Jak vznikl tento jazyk, co je zač a kam směřuje..

  • Historie PHP

    Jazyk PHP vytvořil v roce 1994 Rasmus Lerdorf, když si naprogramoval v Perlu jednoduché počítadlo přístupů na jeho stránky. Aby spouštění Perlu tolik nezatěžovalo server, přepsal ho do jazyka C. Tento systém se brzy stal populárním, a proto ho autor  rozšířil a uvolnil pod názvem Personal Home Page Tools, později Personal Home Page Construction Kit. No a když Lerdorf systém rozšířil i o možnost začleňování SQL příkazů do stránek, práci s formuláři a zobrazování výsledků dotazů SQL, získal systém název PHP/FI 2.0 (Professional Home Page/Form Interpreter verze 2.0). Pod tímto názvem byl už jako jednoduchý programovací jazyk šířen do celého světa. Verze 2.0 však pracovala jen na svém domovském operačním systému, kterým je LINUX (UNIX). Proto bylo vytvořeno PHP 3.0, které již pracuje i na 32-bitových Windows a na operačním systému MACINTOSHE. S verzí 3.0 se upustilo od významu zkratky PHP a systém se dále označuje jako hypertextový preprocesor. Poslední uvolněnou verzí je PHP 4.0, která je šířena pod názvem ZEND. Udává se, že tato verze je 8 - 10 x rychlejší než verze předešlá.

  • Co je to PHP

    PHP řadíme do skupiny skriptovacích jazyků, které se provádějí na straně serveru. PHP je na serveru závislé, protože na něm běží jeho interpreter, který skripty provádí. PHP se tímto odlišuje např. od JavaScriptu, jehož skripty se stahují přímo s HTML stránkou a jsou vykonány na straně klienta jeho prohlížečem. Má to své výhody i nevýhody. Výhodou PHP v tomto případě je, že se ke zdrojovým kódům skriptů nedostane nikdo jiný než autor, kdežto ke zdrojovému kódu JavaScriptu se dostane každý, kdo si stáhne HTML stránku, v níž je skript obsažen. JavaScript má výhody ve své možnosti dynamicky reagovat na událost způsobenou klientem (např. pohyb kurzoru myši...), což PHP nedokáže, protože k provedení každé své nové události musí být vždy prohlížečem znovu odeslán požadavek na server. Proto je nejvhodnější variantou kombinovat PHP s JavaScriptem nebo jiným, dynamicky reagujícím jazykem (např. VB Script). 
    Samotné PHP skripty se zapisují přímo do HTML stránky (nejčastěji s příponou  *.php3). PHP interpreter na serveru pak pracuje tak, že HTML příkazy rovnou ukládá do výsledné HTML stránky, ale narazí-li na PHP skript, nejprve ho provede, a potom je do HTML stránky zapsán jeho výsledek (viz. příklad 1). To je celý princip dynamického generování HTML stránek, což je základním posláním jazyka PHP.

Příklad 1:
Tohle je zdrojový kód HTML stránky s PHP skriptem na straně serveru:

<HTML>
<HEAD>
<TITLE>Příklad</TITLE>
</HEAD>
<BODY>
Dnes je <?echo Date("w. m. Y");?>
</BODY>
</HTML>

A tak vypadá výsledný zdrojový kód této stránky na straně klienta:

<HTML>
<HEAD>
<TITLE>Příklad</TITLE>
</HEAD>
<BODY>
Dnes je 4. 05. 2000
</BODY>
</HTML>
  • Co všechno PHP dokáže

    PHP dokáže v podstatě všechno, co ostatní skriptovací jazyky pracující na straně serveru (např. CGI, ASP...) - dokáže  získávat data z formulářů na HTML stránkách a dále s těmito daty pracovat, může číst a ukládat cookies, dynamicky generovat stránky atd. Jeho nejsilnější parketou je však široká spolupráce s databázemi. Podporuje tyto databáze:

MySQL PostgreSQL
MS SQL server mSQL
Oracle Velocis
Sybase Solid
Adabas D Informix

    PHP obsahuje i funkce pro práci se staršími databázovými systémy, např. dBase (DOS a Windows) nebo dbm (UNIX). Rovněž je v PHP podporován u nás málo známý systém FilePro. Také můžete pracovat s databázemi pomocí rozhraní ODBC (Open DataBase Connectivity). Tato možnost vám přijde vhod, zejména když budete chtít čerpat data např. z MS Access nebo z MS Excelu. 
    PHP může sloužit i jako brána k dalším, na internetu běžně poskytovaným službám, protože obsahuje knihovny některých internetových protokolů, jako je HTTP, FTP, POP3, SMTP, LDAP, SNMP, NNTP atd. 

  • Co budete potřebovat při tvorbě v PHP

   Základním předpokladem pro úspěšnou tvorbu v PHP, je dokonalá znalost jazyka HTML, doporučuji však i základní znalosti některého ze skriptovacích jazyků, pracujících na straně klienta (JavaScript, VB Script). Pro psaní PHP skriptů nám pak stačí úplně jednoduchý textový editor (např. Poznámkový blok ve Windows). Ti, kteří pracují pod operačním systémem LINUX (UNIX), mohou použít svůj oblíbený textový editor (např. vi, joe, emacs...). Samozřejmě se dá tvořit i v HTML editorech, musí však umět pracovat přímo se zdrojovým kódem HTML stránky.
    Dále je nutné stáhnout si samotný PHP interpreter (+ knihovny) - většinou vše bývá zkomprimováno v jednom souboru ZIP. Tento soubor naleznete na adrese http://www.php.net nebo na českém zrcadle této stránky na adrese http://www.php.cz. Zde stačí vybrat příslušný operační systém a můžete začít stahovat. Mnohé z vás určitě napadla myšlenka, kolik PHP interpreter stojí. Mohu vás uklidnit, protože PHP patří do oblíbené kategorie Open Source, což znamená, že je šířeno zcela zdarma (podobně jako OS LINUX a téměř vše kolem něj).
    Pro dokonalé využití prostředků PHP byste si měli stáhnout také nějaký databázový server (viz. výše). Osobně doporučuji server MySQL, protože je pro nekomerční využití šířen také zdarma (pro komerční využití je nutné zaplatit několik tisíc, což je však směšná částka v porovnání např. s MS SQL serverem, jehož licence pro zveřejnění dat na něm uložených stojí zhruba 100 000 Kč). MySQL si můžete stáhnout z adresy http://www.mysql.cz. Další, zdarma nabízený databázový server, je PostgreSQL, avšak jen pro LINUX (UNIX). Ten je ke stažení na adrese http://www.postgresql.org.
    Jak jsem uvedl už někde v úvodu, PHP běží pouze na webserveru, s kterým komunikuje přes CGI rozhraní. Proto by nám tohle všechno bylo na nic, pokud bychom neměli nějaký webserver, který podporuje CGI. Každá HTML stránka obsahující PHP skript musí být spuštěna přes webserver, který spustí interpret PHP. Určitě by bylo neekonomické, připojovat se při každém zkoušení skriptu na internet, uploadovat (odeslat) skript na vzdálený server a pak ho přes prohlížeč testovat. Proto existuje tzv. loopback systém, což je přesměrování pomocí URL (Uniform Resource Locator = adresa dokumentu) na lokální počítač, na kterém běží webserver. Tento systém je velice výhodný, neboť nevyžaduje připojení k internetové síti. Je ale nutné mít ve Windows nainstalován Telefonní adaptér a samozřejmě TCP/IP protokol, přes který se budete připojovat na lokální webserver. Mezi nejznámější webservery patří např. Apache (který je šířen zdarma jak pro Windows, tak pro LINUX), Personal Web Server nebo Internet Information Server. Nejvýhodnější je použít zdarma šířený server Apache. Ke stažení je na adrese http://www.apache.org.
    HTML stránky obsahující PHP skript pak musí být volány přes svou URL adresu, která je http://localhost/ + adresář na serveru Apache, který obsahuje stránky s PHP skripty + jméno skriptu (IP adresa tohoto URL je 127.0.0.*).

Myslím, že jako úvod to pro dnešek stačí. Příští kapitola bude o instalaci a konfiguraci PHP a jednotlivých webserverů.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » PHP  

 » Rubriky  » Web  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: