PHP - Část XIV. (PHP a databáze) - Builder.cz - Informacni server o programovani

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



PHP

PHP - Část XIV. (PHP a databáze)

2. října 2000, 00.00 | Jemný úvod do problematiky databází a jejich používání s PHP. Nevíte co to je databáze, SQL či ODBC? Čtěte tento článek!

    V dnešní době patří databáze k neodmyslitelné časti všech jazyků. Bez databází by jen velmi těžko mohly vznikat internetové obchody, nejrůznější zpravodajské servery nebo celé firemní informační systémy... Proto i PHP umožňuje spolupracovat s databázemi. My se v budoucnu budeme nejvíce zabývat databází MySQL, protože jak jsem uvedl již v prvním článku, je šířeno pro nekomerční využití zdarma, pracuje na platformách Windows i UNIX (LINUX), patří mezi vysoce výkonné a rychlé databáze a v PHP je pro něj dostupných mnoho funkcí. PostgreSQL je sice také šířeno zdarma, ale jen pro operační systémy UNIX(LINUX). Možná se tímto databázovým systémem budeme zabývat někdy v budoucnu.
    Stejně jako většina databázových systémů je i MySQL založeno na tzv. relačním modelu dat, což zjednodušeně znamená, že data jsou v databázi uložena v tabulkách. Tabulka se skládá ze sloupců a řádků. Sloupcům se říká položky, resp. atributy, řádkám říkáme záznamy. Abychom mohli pracovat s tabulkou, musí mít každá položka(sloupec) své jméno, abychom ji mohli jednoznačně identifikovat. Každá tabulka by také měla obsahovat tzv. primární klíč, což je položka databáze, která je pro každý záznam jedinečná. Své jedinečné jméno musí mít i samotná tabulka, protože v jedné databázi se může vyskytovat i více tabulek. V tabulce se mohou vyskytovat i položky, obsahující odkazy na jinou tabulku v databázi - obsahují tedy primární klíč jiné tabulky. Této položce říkáme cizí klíč. Cizí klíč slouží k propojení více tabulek v rámci jedné databáze. Jedna tabulka může obsahovat i více cizích klíčů - odkazů na jiné tabulky. Primární klíč je v tabulce vždy jen jeden. Nejdůležitější věcí pro úspěšné vytvoření aplikace je tedy co nejefektivnější návrh struktury databáze.
    Pro přístup k datům v databázi musí být daný databázový systém na serveru nepřetržitě spuštěn. Potom jen očekává dotazy a požadavky klientů. I zde tedy platí model klient/server, a proto se také databázovému systému často říká databázový server. Klient (v našem případě PHP skript) zadává požadavky databázovému serveru v podobě SQL příkazů. Jazyk SQL(Structured Query Language) v dnešní době podporuje většina databázových systémů, protože obsahuje vše potřebné k ovládání databází. V našich skriptech tedy zadáme pouze SQL příkazy, ty provede databázový server a našemu skriptu vrátí jeho výsledky. To je celý princip čerpání dat z databází přes PHP skript. Jazyk SQL však neřeší vše, protože každý databázový server obsahuje svůj vlastní protokol, přes který s ním klient komunikuje. Pro každý databázový server tedy musí klient podporovat jeho protokol. Tento problém řeší univerzální databázové rozhraní ODBC (Open DataBase Connectivity), které umožňuje předávat požadavky databázovému serveru v jednotné podobě. Představuje to především možnost přenášet naše skripty mezi jednotlivými databázovými servery bez nutnosti měnit kód skriptu. PHP samozřejmě rozhraní ODBC podporuje. Přes ODBC rozhraní dokonce můžeme v našich skriptech čerpat data např. z MS Accessu nebo z MS Excelu. V PHP tedy můžeme k datům v databázi přistupovat buď pomocí nativního protokolu daného databázového serveru nebo pomocí univerzálního databázového rozhraní ODBC.

Dnes jen lehký úvod do světa databází, příští článek bude o instalaci MySQL.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » PHP  

 » Rubriky  » Web  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: